Haber

İsveç’te sol siyasetçiler ile PKK terör örgütü arasındaki ilişkiler

Rusya-Ukrayna savaşının ardından güvenlik endişeleri nedeniyle İsveç’in üyelik süreci devam ediyor.

Türkiye’nin sürecin başında terör örgütü PKK’ya verdiği sığınak ve örgütsel destek nedeniyle veto ettiği başvuru girişimi, geçtiğimiz günlerde Litvanya’da düzenlenen NATO Liderler Zirvesi’nde alınan taahhütlerle uzlaştı. ve Türkiye’nin AB üyeliğine tam destek sözleri.

Bu bağlamda İsveç yönetimi terör örgütü PKK’ya karşı tavrını gözle görülür şekilde değiştiriyor.

Bu değişiklik yerel İsveç medyasında da dikkat çekiyor.

Insight24’ün yazarı Christian Peterson, İsveç’teki PKK teröristlerini ve sol görüşlü savunucuları inceleyen ayrıntılı bir makale yazdı.

Terör örgütü PKK’nın İsveç’te de ciddi bir sivil hata yaptığını belirten Peterson, PKK ile sol siyasetçiler arasındaki ilişkileri tüm detaylarıyla kaleme aldı.

İşte o yazıdan dikkat çeken kısımlar;

İsveç hükümeti geçtiğimiz günlerde terör örgütü PKK’ya karşı harekete geçme sözü verdi.

PKK uzun süredir Türkiye’de sivillere yönelik çeşitli terör eylemleri gerçekleştirirken İsveç’te klasik bir hatayı yapıyor. Daha bir ay önce, PKK’nın borç tahsildarlarından biri, ağırlaştırılmış gasp teşebbüsü, ağır silahlı suç ve ağırlaştırılmış terörü finanse etmeye teşebbüs suçlarından mahkûm edilmiş, bunun sonucunda hapis ve müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bu olaylara rağmen aşırı sol çevrede PKK’ya takviyeler çığ gibi arttı ve etnik haklar, “ifade özgürlüğü” ve demokrasi bahane edilerek terörist damgası vurulan milislere destek savunuldu.

Bu yazımızda İsveç uç solunun PKK’ya nasıl takviye kuvvet düzenlediğini ve kimlerin kampanyaya katılmayı seçtiğini anlatacağız. Ortak bir hareket noktası olarak sosyalizm ile, yaşam tarzı suçlularından kadın tacizcilere ve şiddetli suçlulara kadar her şeyle ilgili. Son olarak, en endişe verici şeye, Sol Parti’nin bir dizi milletvekili ve milletvekili ile ilişkisine daha yakından bakıyoruz.

“Restoran sahipleri silahla tehdit ediliyor”

Restoran sahipleri PKK’lılar tarafından “Cehennem Meleklerinden farkları yok” diyerek silahla tehdit ediliyor.

11 Ocak 2023 Çarşamba akşamı silahlı bir PKK’lı, Stockholm’de küçük bir spor barına girecekti. Garson kız Kürt kökenli olduğu için silahlı milislerin görüş alanındaydı.

Restoran sahibi mutfaktan yeni çıkmışken barın arkasından kısa boylu bir adam öne çıktı. Adı Yahya Güngör olan adam, PKK’nın çevreleme faaliyetleri tarafından gönderilmiş ve yardımına keskin dolu bir silah getirmişti.

PKK’nın mafya benzeri yöntemlerinin amacı, milislerin Türkiye’deki maliyetli savaşını finanse etmek için Kürt göçmenlerden para toplamaktır. Saldırgan bir tavır sergileyen Yahya Güngör, restoran sahibini kısa bir mola için mekanın girişine kadar götürür ve dolu tabancasını garsona doğrultup ateş eder.

Politik olarak aktif olmadığını ve PKK ile ilgilenmediğini belirten restoran sahibi, “Sana bir kuruş vermem. Hala Kürdüm ama PKK değilim.”Bunun üzerine Yahya Güngör, garsonu tehdit etti: “Biz ne yaparız biliyor musunuz, PKK’yı nasıl inkar edersiniz?”

Restoran sahibinin bir iş arkadaşı dışarı çıktı ve Yahya Güngör daha da saldırganlaştı ama sonunda mekanı terk etti.

Bu, restoran sahibinin PKK’nın İsveç’teki alacak tahsildarları tarafından ilk kez tehdit edilişi değildi. Diğer şeylerin yanı sıra, restoran sahibi, Stockholm dışındaki bir sanayi bölgesinde bir et tedarikçisini ziyaret ettiğinde 100.000 SEK talep eden bir adam tarafından tehdit edildi.

Restoranın sahibi, ailesi tarafından çeşitli Kürt derneklerine gitmeye zorlanmış ve hepsi ondan para talep etmişti. Çeşitli kuruluşların her zaman iletişim kurma girişimlerini şantaj olarak deneyimledi, bu onun para bağışlamakla daha az ilgilenmesine neden olan bir şeydi.

Restoran sahibi, terörist damgalı milisleri finanse etmek istemediği için ailesinin yarısıyla konuşamayacağını söylüyor. Adam, PKK’nın İsveç’teki mafya gibi çalıştığını, parmağını uzatsan elini kesip kafe işleteceklerini, yoksa para kazanacaklarını biliyordu:

“Ne istersen ver 1000 alırsın, hayır 5000 verirsin maaş verirsin. Vermemenin işe yaradığını öğren. Cehennem meleklerinden ve faizle borç verenlerden hiçbir farkları yok.” Lokanta sahibi ekliyor: “Vatandaşlarının yanına gidiyorlar, İsveç’e, Yugoslavya’ya hiç gitmiyorlar. kendilerine ait olduğunu bildikleri için korkuyorlar.”

Restoranın sahibini tehdit eden PKK’lı infazcı Yahya Güngör, gasp teşebbüsü, nitelikli silah suçları ve teröre finansmana teşebbüs suçlarından 6 Haziran 2023’te mahkum edildi. Cezası dört buçuk yıl hapis, 32.800 SEK tazminat ve ömür boyu Türkiye’ye sınır dışı edildi.

İskandinavya’da PKK lideri İsveç’te

Yahya Güngör hakkındaki iddianameye ilişkin Polis Polisi tarafından yürütülen ön soruşturmada, PKK’nın İskandinav lideri Bedrettin Kavak’ın İsveç ziyareti sırasında şoförlük ve irtibat kişisi olarak hareket ettiği ortaya çıktı. Fotoğraf 12 Aralık’ta çekilmiş ama Kavak İsveç’e Haziran’da varmış. Hayatının çoğunu Almanya ve Fransa’da geçirdi, ancak nispeten yakın bir zamanda liberal terör ajanları tarafından yakalandığı İsveç’e taşındı.

Bedrettin Kavak, “devrim vergisi” ödemek istemeyen Kürtlerin ağır şekilde cezalandırılmasını açıkça savundu. Fransız ve İsveç güvenlik polisine verilen bilgiye göre Kavak, PKK adına çeşitli alacak tahsilatlarına bizzat katıldı. Tutuklanmasının ardından planladığı gibi dönmeyen Güngör, bu yıl 30 Ocak’ta İsveç’ten ayrıldığı için bugün başka bir ülkede bulunuyor.

Aşırı solcular PKK’ya destek için yürüdü

Kürt terör örgütü PKK, sivillere karşı işlediği çok sayıdaki terör kabahatleri nedeniyle bugün ABD, Rusya ve AB tarafından terörist olarak etiketleniyor. Örgütün gasp faaliyetleri uzun süredir biliniyor ve hem İsveç hem de uluslararası medyada dikkat çekiyor. İsveç’in Türkiye ile artan işbirliği ile birlikte, PKK ile mücadele hem eski sol hükümet hem de mevcut hükümet için her zaman yüksek bir öncelik olmuştur. PKK etrafında hakim olan küresel fikir birliğine rağmen sol, terörist milisleri savunmayı görevi olarak gördü.

Son dönemde aşırı sol, PKK’yı savunma çabalarını yoğunlaştırdı. İsveçli aşırı solcular, takviye kuvvetlerini silahlı sol kanat kümelerine daha kolay maskelemek için “ifade özgürlüğü” ve etnik haklar gibi bahaneler kullandılar. Örgütün Türkiye’deki terör eylemlerini ve Avrupa’daki suç faaliyetlerini tartışmaktan kaçınmak için her şey.

Aşırı solcular çeşitli sansasyonel hareketler ve gösteriler yaparken “Rojava Komiteleri” adlı çalışma adını kullandılar. Otonom sol çevre içinde, demokratik kurumların yeterli olmadığı ve toplumu değiştirmek için ek baskı araçlarına ihtiyaç olduğu fikri var. Aşırı sol, siyasi partilere müdahil olmak yerine, doğrudan tacizin bir diğer adı olan “doğrudan eylem” denen şeyle çalışıyor. Yaşayan Tarih Forumu, kavramı şu şekilde tanımlar: “Sıklıkla kullanılan ‘doğrudan eylem’ terimi, güçlü bir şekilde hareket etme ve anında sonuç alma isteği anlamına gelir.” Prensip olarak, İsveç’teki tüm aşırı solcular aşırı sol sendika Syndikalisterna’nın (SAC) üyesidir ve örgütün dünya görüşü çerçevesinde üyeler çeşitli cephe örgütleri kurmayı seçerler. Aşırı solun çeşitli markalarına örnek olarak Allt ät Alla, Planka.nu, terör örgütü AFA ve Arna verilebilir.

Rojava komiteleri ve AFA

22 Şubat 2021 akşamı, şu anda dokuz ay hapis cezasına çarptırılan rapçi Pablo Hasel lehine İspanya Büyükelçiliği önünde bir gösteri düzenlendi. Pablo’nun sözleri, solcu terörist hareketlerin çeşitli biçimlerini yüceltiyordu.

Yönetmeliğin arkasında bulunan “Tutuklular Grubu” asıl görevi aşırı solcuların hayatını kolaylaştırmak olan bir örgüt. Örgüt, diğer şeylerin yanı sıra, cinayete teşebbüs ve silahlı suçlardan hüküm giyen aşırı solcu Joel Almgren için para topladı.

Terörü kutlayan rapçiye destek gösterisi sırasında Rojava Komiteleri ve terör örgütü Antifaşist Aktion (AFA) da olay yerinde hazır bulundu.

Bu yazıda aynı zamanda solcuların 4 Temmuz 2023 mitingiyle birlikte Rojava Komitelerinde yer almayı nasıl bir başlangıç ​​noktası olarak seçtikleri anlatılacaktır.

Siyasi bağlamlarda, aşırı sol, bir “kara blok” olmak için genellikle siyah giysiler giyer. Çünkü terör örgütlerine katıldıklarında veya suç işlediklerinde hukuk sistemi tarafından tanınmak istemiyorlar. Ancak, nispeten az sayıda insan 4 Temmuz gösterileri sırasında siyah giydi. Bunun nedeni, birkaç farklı sol kümeyi “NATO’ya Hayır” sloganı altında birleştirmeyi başarmış olmalarıdır.

Andreas Klominek

Andreas Klominek bir arkadaşıyla Södermalm’da yürüyor.

13 Ocak’ta Aftonbladet, Oisin Cantwell’in Rojava Komitelerinden 39 yaşındaki “Andreas”ı takip ettiği “Diplomatik krizi yaratan model arka koltukta” makalesini yayınladı. “Andreas”, Stockholm’ün merkezindeki Belediye Binasının dışına Türkiye Cumhurbaşkanı’nı temsil eden bir oyuncak bebeği hızla yerleştirdikten sonra. Erdoğan bebeği, muhtemelen 30’larda İtalyan faşist Benito Mussolini’nin öldürülmesine atıfta bulunarak bir sokak lambasına baş aşağı asıldı. Erdoğan’ın bebeği hem İsveç’te hem de yurt dışında büyük ilgi gördü ve son olarak İsveç Televizyonu “Andreas” ile röportaj yaptı.

Andreas Klominek, özerk sol içinde arka planda çalıştı ve hiçbir zaman kendi adıyla öne çıkmadı. Ancak İsveç Vergi Dairesi’ne göre 39 yaşındaki Andreas Klominek, Rojava Komitelerinin arkasındaki dernek olan “Heval Förlag”ın yönetim kurulu üyesi. Klominek’in sosyal medyadaki fotoğrafları da diğerleri arasında SVT tarafından yayınlanan silüetlerle eşleşiyor. Nedense şu ana kadar hiçbir medya Klominek’in siyasi geçmişini incelemedi.

Kim Fredriksson

2010’larda Kim Fredriksson bir aşırılık biçimini diğerine dönüştürdü. 90’ların sonlarında ve 2000’lerin başlarında göçmenleri ve solcu aktivistleri taciz eden şiddetli bir dazlaktı. Ağırlaştırılmış baskın, üç saldırı, iki hukuksuz tehdit, iki şiddetli direniş, adli kovuşturmaya saldırı, halka yönelik bir grup provokasyon, iki kez vandalizm ve yasaklama emri nedeniyle dazlak olarak hüküm giydi.

Kim Fredriksson, adını birkaç kez değiştirdi. “Kim Levi Helvin Karlsson” olarak doğdu ancak 1995 yılında adını “Kim Levi Helvin Stavne” olarak değiştirdi. Bundan kısa bir süre sonra soyadını Fredriksson olarak değiştirdi ve göbek adını Benito olarak değiştirdi. Muhtemelen İtalyan faşist lider Benito Mussolini’den sonra. Kim Fredriksson’ın göbek adı hala Benito’dur.

Kim Fredriksson, kendi kız arkadaşına saldırmaktan hüküm giydiği için, deri kafalı çevrelerde giderek daha fazla bir parya olarak görülüyordu. Sonunda, AFA’nın kurucusu Mathias Wåg’ın Fredriksson’u solun asma işinde eğiten bir tıbbi akıl hocası olduğu, tamamen solcu ortama geçmeyi seçti.

Kim Fredriksson, çeşitli görevlerde Mathias Våg’a eşlik etti ve sonunda Fredriksson, Aktuellt Fokus adlı kendi medya kanalını kurmayı seçti. Diğerlerinin yanı sıra Sol Parti’den Jonas Lundgren’in yardımıyla Kim Fredriksson, kadınlara yönelik tekrarlanan kötü muamele olaylarına rağmen halkın gözünü kazanmayı başardı.

Daha önce Jonas Lundgren ile Kim Fredriksson’un geri dönüşündeki rolü hakkında röportaj yapmıştık.

Kim Fredriksson’ın suçunu solun geri kalanının suçundan ayıran şey, siyasi muhaliflere değil, öncelikle kendi kız arkadaşlarına yönelik olmasıdır. Ön araştırma, kadınların Fredriksson’un demir pençesinden kaçtığını ancak kaçış sırasında durduğunu gösteriyor.

Olof Åström

Rojava Komiteleri ve kadın görüşleri çemberi Kim Fredriksson ile bitmiyor. 2004 yılında Olof Åström, o zamanki kız arkadaşına karşı yasadışı tehditlerde bulunmaktan suçlu bulundu. Kararın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra bile, Savcılık, Olof Åström’ün yüksek olduğu için bayanı taciz etmeye devam etme riskini değerlendirdiği için temas yasağı ilan edildi. Temas yasakları, yalnızca bir hatanın kurbanının tacize, zulme veya diğer yanlış davranışlara maruz kalabileceğine dair somut bir risk varsa verilir.

Çok kötü komünist

2000’li yıllarda Åström, hırsızlık teşebbüsü, üç kez hukuka aykırı tehdit, saldırı, iki kez şiddetli direniş, bir yetkiliye karşı şiddet, silahlı suçlar, nitelikli saldırı, ağır saldırı girişimi, saldırı, Bıçak Yasasını ihlal, uyuşturucu suçları ve zarar. Olof Åström, tekrarlanan şiddetli kabahatler nedeniyle toplamda neredeyse iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şiddet içeren suçlar için hükümetin artan cezaları nedeniyle, Åström bugün haksız yere faaliyet göstermiş olsaydı muhtemelen cezasını iki katına çıkarırdı.

Eskiden Taki olarak bilinen Ayman Osman

Ayman Osman birçok kez maddi sıkıntılar yaşamıştır. Geçen yıl Avmaskerat tarafından yayınlanan bir denetim sonucunda birçok müşterisini kaybedince lüks otomobilini satmak zorunda kaldı. Ancak bu, Osman’ın ilk mali krizi değildi.

2002’de Ayman Osman, Ulusal Demokratlar partisinin şiddetli akınına katıldı. 16 Mart akşamı Ayman Osman ve diğer birkaç AFA aktivisti, Ulusal Demokratların şu anda bir toplantı yapmakta olduğu bir odaya koştu. Ayman Osman savunmasız toplantı katılımcılarına parke taşları ve koku bombalarıyla saldırdı.

ciddi uyuşturucu suçu

2008 yazında polis, Södermalm’daki Bodegatan’da bir merdiven boşluğunda uyuşturucu satıldığına dair bir rapor aldı. Polis devriyesi Ayman Osman’ı tutuklamayı başardığında, polis memurları uyuşturucu kokusu aldı ve bu, Savcının konutu aramaya karar vermesine neden oldu. O zamanki adı Ayman Taki olan Ayman Osman, Stockholm sokaklarında çürütmeyi planladığı hem esrar hem de kokain içeren önceden paketlenmiş poşetleri daireye doldurdu. Ayman Osman uyuşturucu bulundurmakla itham edildiğinde suçu işsizliğe atmaya çalıştı. Ertesi yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Bugünün uyuşturucu yasasıyla, büyük olasılıkla birkaç yıl hapis cezasına çarptırılacaktı.

Ayman Osman, grafik tasarım ve web geliştirme eğitimi alırken, kendisine çok solcu bir medya kanalı ve uygulaması olan “Radio Noden”da başrol verildi. Uygulama, tüm sol görüşlü podcast’leri tek bir yerde topladığınız bir tür podcast platformudur. Platformda, diğer şeylerin yanı sıra terör örgütü AFA’nın kendi podcast’ini dinleyebilirsiniz.

Radio Noden’ın arkasındaki fikir, Cyklop’un çok solcu çevresinde katılımın azaldığı ve aynı zamanda sosyal medyadaki çok solcuların sansürü atlatmak istediği korona salgını sırasında ortaya çıktı. Uygulamanın arkasında Ayman Osman’ın başkanı olduğu Aktionsverket derneği var. Tahtada, açık bir sokakta bir rakibini öldürmeye çalıştıktan sonra uzun bir hapis cezasına çarptırılan AFA gazisi Joel Almgren’in çocuğu olan AFA gazisi Annika Lundmark’ı da buluyoruz. AFA ve RF çevrelerinde de faaliyet gösteren Alexander Nilsson, aynı zamanda yönetim kurulunda yer alıyor. V politikacı Aida Amoli ve kocası Felipe Nyström de yönetim kurulunda yer alıyor ve AFA gazisi Annika Lundmark, çiftin çocuklarından birinin vaftiz annesi.

Ayman Osman, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce, VOI scooter ile seyahat eden bir adamla çarpıştıktan sonra trafikte ihmal cezasına çarptırıldı. Yapılan ön incelemeye göre, davacı Ayman Osman’ın yoldan geçen bisikletçiye bağırdığı ve daha sonra çarptığı görüldü. Ayman Osman yoldan geçene çarpmamak için kendini tutamadığını söyledi.

Savcıya göre Ayman Osman, yaptıklarıyla trafik kazası olması durumunda gerekli özen ve tedbiri büyük ölçüde yerine getirmedi. Osman günlük 11.200 SEK para cezasına çarptırıldı.

Ayman Osman, trafik ihmalinden ve yoldan geçen bir bisikletçiyi ciddi şekilde dövmekten şüphelenildiğinde, sol görüşlü avukat Linus Gardell’den kendisini davada temsil etmesini istedi ve yaptı. Gardell, çeşitli şiddet içeren suçlardan yargılandıklarında kısa süre önce AFA-Stockholm’ün gözdesi haline geldi; Stockholm bölgesindeki aşırı sol hareket, 1 Mayıs kutlamalarına genellikle Södermalm’daki Le Mano heykelinde başlar. Antifaşist Aktion, Sendikalistler, Sendikalist Gençlik Derneği, Hepimiz Hepimiz İçin, Uluslararası Marksist Eğilim, Adalet Partisi Sosyalistleri gibi çok solcu gruplar ve daha niceleri katılıyor.

Leonardo Uzun

Aşırı soldaki diğer PKK bağlantılı aktörler gibi Lenoardo Long’un da şiddetli hatalar yaptığı uzun bir geçmişi var. Küçük yaşta artık feshedilmiş terör örgütü Devrimci Cephe ile ilişkilendirildi.

Nadim Baalbaki

Nadim Baalbaki, Malmö’de yaşıyordu ancak 2022’de Malmö Şehri hizmet idaresinde asistan olarak görevinden kovuldu.

Şiddet yanlısı sokak aktivisti: polis atı tarafından çiğnendi

2014 seçim yılı ile temas halinde olan İsveç Partisi (SVP), Malmö’de bir seçim toplantısı düzenledi. Aşırı solcular ve sol-liberal medya, SVP üyelerinin Showan Shattack’a suikast düzenlemeye çalıştığını öğrendiğinde, sol içinde güçlü bir intikam arzusu vardı.

İsveç ve Danimarka’nın dört bir yanından aktivistlerle aşırı sol, güçlerini bir araya getirdi ve meydan toplantısının etrafında sözde bir “kara blok” oluşturdu. Daha önce aşırı solcular, aktivistlerine çeşitli cinsel ilişki biçimleri ve aşındırıcı tabanlarla hem polis memurlarına hem de polis atlarına zarar vermeleri talimatını vermişlerdi.

Nadim Baalbaki polise çeşitli şekillerde şişe ve havai fişeklerle saldırdı ve polise göre şiddet olayları sırasında “ön saflarda” yer aldı. Polise göre Baalbaki, şiddet yanlısı solun geri kalanını polise karşı çevirmeye çalışan bir tür azmettiriciydi. Ön soruşturma, Baalbaki’nin bir polis memurunu tekmelemeye çalıştığını ortaya çıkardı.

dört ay hapis

Baalbaki, ayaklanmalar sırasında bir polis atının önüne geçerken ağır şekilde yaralandı. Bedensel ceza, suçlandığında daha da artırıldı ve daha sonra dört ay hapis cezasına çarptırıldı. Çoğu zaman, daha önce cezasız kalan suçlulara yalnızca ertelenmiş cezalar verilir, ancak Baalbaki’nin isyanlar sırasındaki pervasızlığı nedeniyle, o yine de hapis cezasına çarptırıldı.

Daha önce de belirttiğim gibi Nadim Baalbaki, Leonardo Long ile yakın arkadaştır. Genellikle aşırı sol olaylarda ve karşı gösterilerde birlikte görülürler. Diğer şeylerin yanı sıra, hem bu yıl hem de geçen yıl 1 Mayıs’a birlikte katıldılar. Çift ayrıca Sosyalist Forum’da, AfS’ye karşı bir dizi karşı gösteride ve iç toplantılarda yakalandı.

Mauricio Villaseca

Daha önce bahsedilen kişilerin aksine, Mauricio Villaseca’nın 2013 ile 2018 ortaları arasında hapiste olduğu için önceki şiddet yanlısı soldaki rolü hakkında söylenecek çok az şey var. Bundan önce ailesi Güney Amerika’dan Bükreş, Romanya’ya göç etmişti.

2013 yılında Villaseca, sınırdan İsveç’e birkaç kilo uyuşturucu kaçırmaya teşebbüs ettikten sonra büyük uyuşturucu kaçakçılığından mahkum edildi. Dönemin liberal uyuşturucularına rağmen, yalnızca 2016 Noel’inden önce piyasaya sürülmesi gerekiyordu.

Mauricio Villaseca bir yıldan biraz fazla bir süre serbest kaldıktan sonra, daha da fazla uyuşturucu suçu işleyecekti ve bu da onun bir ay daha parmaklıklar ardında kalmasına neden oldu.

Suç dünyasında kaçakçılar fiilen çeteler için çalışan çocuklardır. Kendilerini daha yaşlı ve daha deneyimli suç işleyenlere sevdirmeye çalışan hiyerarşide daha alttaki genç erkeklerle ilgili. Kaçak çocuk Villaseca nasıl kilolarca uyuşturucu kaçakçılığı yaptıysa, bugün aşırı sol hareket tarafından suç işlemeye gönderiliyor. Mathias Wåg aleyhindeki karalama davasıyla bağlantılı olarak Villaseca ve diğer birçok solcu, Insikt24’ün gazetecilerine saldırmaya çalıştı.

1 Mayıs için kendinizi silahlandırın

AFA gazisi Ayman Osman ile sol görüşlü avukat Linus Gardell arasındaki ilişkiyi yazının devamında anlatabildik. Le Mano heykelindeki klasik kutlamanın ardından aşırı solcular sık ​​sık Sergel Meydanı’na yürüyor. Gösteri treninde, daha sağda Mauricio Villaseca’yı görebilirsiniz.

Gösteri sırasında polis, baltalı maskeli aşırı solcular tarafından saldırıya uğradığına dair bir uyarı aldı. Olay yerine gelen polis ekipleri, çok sayıda maskeli solcu olduğu söylenen faillere doğru ilerliyor. Ne yazık ki, polis faillerden sadece ikisini, Erwin Marklund ve Mauricio Villaseca’yı tutuklamayı başardı. Erwin Marklund’a daha sonra döneceğiz çünkü o orada, Rojava Komitelerinin arkasında oturuyor.

Polis, Mauricio Villaseca’yı tutuklayamadan, telefonundaki kanıtları yok etmek için uçuruma koştu. Sorgulama sırasında Villaseca, kendisine ait olmadığını iddia ederek telefonu talep etmedi…

Sorgulama sırasında, avukat Linus Gardell yeniden ortaya çıkar. Sol görüşlü avukat, AFA gazisi Ayman Osman ile birlikte gösteri yaptıktan sonra Mauricio Villaseca’nın avukatı olarak duruşmaya katıldı.

Villaseca daha sonra Bıçaklar ve Diğer Tehlikeli Aletlerin Yasaklanmasına Dair Kanun’u İhlal etmekten suçlu bulundu ve cezası bir gün para cezasıydı.

Villaseca şu anda Vega’da, onun uzlaşmacı geçmişinden habersiz Hintli bir aileyle birlikte yaşıyor.

Erwin Marklund

Erwin Marklund, 1 Mayıs’ta fotoğrafçıya yapılan saldırı sırasında Mauricio Villaseca ile birlikte yakalanınca şüpheli bir şekilde sorgulandı.

Marklund, soruyu soran kişinin sorularına “yorum yok” yanıtını verdi ve polisin fotoğraflı kanıtlarına rağmen orada değilmiş gibi davrandı.

Erwin Marklund, neden delinmez yelek giyme ihtiyacı hissettiğini açıklamadı.

Polis davacıyı asla teşhis edemediği için Marklund daha sonra tüm suçlamalardan aklandı.

Rojava Komitelerinin arkasındaki dernek kurulduğunda, Erwin Marklund protokol organizatörü olarak katıldı. Bir ayarlayıcının rolü, dakikaların gerçekten karar verilenle eşleşip eşleşmediğini belirlemektir.

Profil “ırkçılık karşıtı”

Erwin Marklund, 2010’larda artan ırkçılık karşıtlığından yararlanan ve sol hareketi bünyesine katan birçok aşırı solcudan biriydi.

Kärrtorp’taki olaylardan sonra, sol-liberal medya ile birlikte çok solcular, odak noktasını şiddetli soldan İskandinav direniş hareketine kaydırmaya çalıştı.

Erwin Marklund kriz çalışmasına katıldı ve Östersund’da Kärrtorp’taki “göstericiler” ile “dayanışma” içinde düzenlenen bir ırkçılık karşıtı gösterinin başlatıcısı oldu. Hem İsveç radyosu hem de yerel medya, Kärrtorp’taki çok solcu bıçaklı saldırı hakkında herhangi bir eleştirel soru sormadan Marklund’un programına ilgi gösterdi.

Steven Cuzner

Organize dilencilik İsveç’e 2010’ların başında geldi ve çingene dilencilerin her köşe başında ortaya çıkmasına neden oldu. İlk başta, organize dilenciliği eleştirenler şüpheyle yaklaştılar, ancak dilenci derneklerinin arkasındaki suç örgütlerinin sokak sahnesinin yeni unsurunu nasıl sorgulamaya başladıklarına dair bilgiler ortaya çıkmaya başladıktan sonra. Bu da, çingene liglerini durdurmayı giderek daha fazla talep eden belediye dilenme yasaklarına yol açtı. Bu dönemde İsveç Demokratları, dilenmeye ve beraberindeki hatalara karşı İsveç’in en net seslerinden biri haline geldi ve konu birçok yerel, ulusal ve Avrupalı ​​​​politikacı tarafından gündeme getirildi.

Yıllar geçti ve giderek daha görünür hale gelen dilenci birlikleri, İsveç’in imajını ciddi şekilde lekelemeye başladı. 2015 yazında İsveç Demokratları, partinin dilenmeye nasıl son vermeyi planladığı konusunda büyük bir bilgilendirme kampanyası başlatmayı seçti. Kampanya, Stockholm metrosunu hedef aldı ve yolcuları hem İsveççe hem de İngilizce olarak bilgilendirdi. Östermalmstorg’a büyük yatırım yapmışlar ve yürüyen merdivenleri İngilizce bir yazıyla kaplamışlardı: “İsveç’teki karışıklık için özür dileriz. Zorunlu dilenmeyle ilgili büyük bir sorunumuz var! Uluslararası çeteler insanların çaresizliğinden çıkar sağlıyor. Hükümetimiz gerekeni yapmayacak. Ama biz yapacağız ve rekor bir hızla büyüyoruz. Biz muhalefetiz ve gerçek bir değişim için sesimizi yükseltiyoruz! İsveç’e daha uygun bir karşılama.”

Metro kampanyası bir protestoya neden oldu ve anti-demokratik sol, ne pahasına olursa olsun kampanyayı durdurmak istedi. V politikacısı Hanna Gunnarsson, sosyal medyadan takipçilerini reklam afişlerini yok etmeye çağırdı. Bunu yapan Steven Cuzner’dı.

14 Kasım 2016’da Stockholm bölge mahkemesi Steven Cuzner’ı vandalizme, günlük para cezasına ve 21.000 SEK tazminata mahkum etti. Ancak gelirinin düşük olması nedeniyle Cuzner’ın avukatlık ücretini devlet karşıladı. Duruşma sırasında Cuzner, vandalizmi “nefret propagandasına” “kendiliğinden bir tepki” olarak nitelendirdi, ancak bu, Cuzner’ın Stockholm metro sistemindeki ilk suçu değildi …

En soldaki insanlar, daha güçlü olanların kendi yaşamları için ödeme yapmak zorunda olduğu yanılsamasıyla yaşıyor. Geçen yüzyıl boyunca bu, solun toplumun en alt kesimlerindeki takipçilerini kendine çekmedeki ana satış noktası oldu.

Bunun bir sözü, Sendikalistlerin şiddetli kampanyası “Planka.nu”; bu kampanya kişinin kendi yol masraflarını ödemeyi göz ardı ederek “pansiyon” yapmasından ibarettir. Program, üyelik fiyatının Stockholm ilçe trafiğindeki (SL) ek fiyatları ve kayıpları finanse etmeye gittiği 2001 yılından beri yürürlüktedir. Örgüt, metro bariyerlerini ücret ödemeden nasıl geçeceğinizi öğretirken, toplu taşımanın ücretsiz olmasını da savunuyor.

16 Ocak 2012’de Steven Cuzner, geçerli bir ehliyet olmadan SL ile Hagsätra’ya gitmeye çalıştı. Nedense Cuzner, Åhléns Şehrindeki iki polis memuruna yaklaştı ve onlara ehliyetinin olmadığını söyledi. polisle ilgili olarak

Güvenlik araması yapan Steven Cuzner, vücudunu havaya kaldırıp kolunu sallayarak kaçmaya çalıştı.

Sadece birkaç ay sonra Steven Cuzner, Kamu Düzeni Yasasını ihlal etmekten suçlu bulundu ve 1.000 SEK para cezasına çarptırıldı. Cuzner, kendi seyahat masraflarını karşılama konusundaki isteksizliğini siyasi argümanlarla haklı çıkardı ve biletlerin çok değerli olduğunu düşündü. 2012’de aylık kart ücreti 790 SEK, yani günlük kabaca 27 SEK idi.

Mayıs ayının sonunda, AFA’nın kurucusu Mathias Wåg, özel bir kişiye karşı iki hakaret davası açtığında yargılandı. Bir dizi aşırı solcu, bu vesileyle desteklerini göstermek için Stockholm bölge mahkemesine gitti. Bunlardan biri Steven Cuzner ve kız arkadaşı Sarah Kim’di. Burada Insikt24, Mathias Wåg’ın davasına katılanlar hakkında bilgi verdi.

erik Bonk

Erik Bonk daha önce, İsveç’teki tüm aşırı sol örgütlerin merkezinde yer alan aşırı sol Sendikalistler sendikasının genel sekreteriydi. Bonk, sistematik olarak uyuşturucu hatalarından yargılar.

Victor Eckert

Hafta içi Viktor Eckert, Färnebo devlet lisesinde öğretmen olarak çalışıyor.

Färnebo, klasik Kumvux eğitimlerinden, okulun geleceğin solcu aktivistlerini yetiştirmeye yönelik bariz bir amacı olması bakımından farklıdır. Färnebo Folkhögskola’nın web sitesi şöyle diyor: “Färnebo Folkhögskola, barış, çevre ve dayanışma hareketinin devlet lisesidir. Küresel sorunlar, adalet ve değişim hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin buluşma yeriyiz. Bağlılığınıza inanıyoruz!”.

Insikt24, “Feminizm ve Küresel Adalet” uzaktan eğitim kursuna kaydolduğunda, kursun belirtilen içeriğine çok az zaman ayrıldı, ancak kurs oturumunun tamamı özel nitelikteki konuşmalara ayrıldı. Diğer şeylerin yanı sıra, Carmen Blanco Valer nakışa olan yeni ilgisinden bahsetti ve diğer toplantı katılımcıları göçmenlere ve “lezbiyen organizasyonuna” bağlılıklarıyla övündüler. Öğrencilerden biri gururla bana dört hanım ve bir kediden oluşan bir topluluğa taşınacağını söyledi. İncelemenin tamamını burada görebilirsiniz:

Gazetecilerin militan sokak aktivistleri olduğu ortaya çıktı

Stokholm bölgesindeki aşırı sol çevreyle ilgili haberlerimiz sırasında, Viktor Eckert neredeyse her zaman oradadır, ancak her şeyden önce, eleştirel gazetecileri takip etme konusundaki coşkusuyla öne çıkar. Aşırı sol sendika SAC’nin hem bu yıl hem de önceki yıl düzenlediği yıllık 1 Mayıs gösterisinde Viktor Eckert, kameramanlarımızı şiddetli aşırı solculara ayırdı; aralarında Viktor Eckert’in sık sık özel olarak takıldığı Nadim Baalbaki ve Leonardo Long da vardı.

Özerk Devrimci İskandinav ittifakı

Viktor Eckert, “ARNA” olarak kısaltılan Özerk Devrimci İskandinav İttifakı ağının bir parçasıdır. Küme, İskandinav ülkelerindeki muhaliflerin toplantılarını bozmak isteyen çok solcu kümeler için bir tür şemsiye örgüt. Ağ, İsveç’ten bir dizi grubu içeriyor ve Viktor Eckert, diğer şeylerin yanı sıra, ARNA ağıyla Almanya’daki “Ende Gälende”ye seyahat etti. Ende Gälende, Almanya’nın enerji sistemine karşı genellikle yasa dışı izinsiz girişler ve diğer sabotaj biçimleri gerçekleştiren aşırı solcu ve iklim-aşırılık yanlısı bir dernektir.

izinsiz giriş

Viktor Eckert, Almanya’daki solcu ve iklim aşırılık yanlısı gösterileri ziyaret ettiğinde, AG Hedvig kümesi aracılığıyla İsveç’i temsil etti. AG Hedvig İsveç’te benzer suçlar işledi ve bununla bağlantılı olarak Viktor Eckert, diğer suçların yanı sıra Öresund’daki bir elektrik santraline yasadışı izinsiz girmekten mahkum edildi. Yasadışı izinsiz girmenin cezası sadece günlük para cezalarıydı.

Eckert’in ve AG Hedvig’den diğer aktivistlerin cezalandırılmasıyla temas halinde olan grup, takipçilerini Anarşist Kara Haç’a bağışta bulunmaya da çağırdı. ABC hjälpen, daha önce müebbet hapis yatmış aşırı soldan polis katilleri ve teröristler için para toplayan aşırı sol bir örgüttür.

Viktor Eckert, tesadüfen PKK’yı desteklemek için gösteriye katılan çok şiddet yanlısı AFA aktivisti Leodan Rodriguez’in yanında görüldü.

Leodan Rodriguez

Şiddet yanlısı sol içindeki diğer profillerin aksine, Leodan Rodriguez görece yeni bir isim. Son zamanlarda, özerk ortam yeni üyeler almakta güçlük çekiyor ve faaliyetlerini sürdürmek için uzun süredir aktivistlere güveniyor. Bu, Rodriguez’i AFA ile derin bağları olan etkili bir solcu aşırılık yanlısı yaptı. Birkaç siyasi saikli suçtan hüküm giydi ve ayrıca 2017’de Jönköping’de Odin Askerlerine yapılan saldırıyla bağlantılı olarak önemli bir saldırıya karıştı.

Jönköping’de radikalleşme

Leodan Rodriguez siyasi katılımına Sosyal Demokratlar Gençlik Birliği (SSU) içinde başladı, ancak kısa süre sonra Jönköping’de de sol kanada yaklaşacaktı.

Rodriguez’in kendisi, aşırı sol çevre içindeki fiziksel buluşma noktalarının önemini vurguladı ve öncüllerin varlığını radikalleşme sürecinin yürütülmesi için bir gereklilik olarak gördü. Jönköping’de Rodriguez, diğer şeylerin yanı sıra sokak dövüşü silahlarının satışıyla tanınan Tändsticks bölgesindeki aşırı sol bölgeye katıldı.

Suç

Leodan Rodriguez’in suçu, siyasi muhaliflere karşı çok sayıda şiddet içeren suçlardan oluşuyor. 2017’de, o sırada Jönköping’de bir güvenlik yürüyüşü düzenleyen Odin Birliklerinin önemli bir akınından şüpheleniliyordu. Terör örgütü AFA ile olan güçlü teması nedeniyle güvenlik polisi devreye girdi ancak soruşturma delil yetersizliğinden kısa sürede kapatılacaktı.

Ancak Leodan Rodriguez’in bir kez daha şiddet içeren suçlardan şüphelenilmesi yalnızca birkaç yıl alacaktı. Siyasi bir miting sırasında, Rodriguez bir muhalife saldırdı ve ertesi yıl başka bir mitingde sokak sanatçısı Dan Park’a sıcak kahve fırlattı. Rodriguez yasal süreci uzatmaya çalıştı ve kısa süre sonra polis tarafından aranacaktı. Sonunda, saldırı ve taciz nedeniyle ertelenmiş hapis cezalarına ve toplum hizmetine mahkûm edildi ve bunun 5.000 SEK’i saldırı için tazmin edildi.

Sol Parti’ye bağlı

Leodan Rodriguez, grafik tasarım alanında, çok solcu kümelere çeşitli grafik tasarım biçimleri sağladığı bir danışmandır. Güvenlik Polisi 2001’de Brand’in yazı işleri ekibinin neredeyse tamamen AFA’ya ait olduğunu belirttiğinden, Tidningen’in Brand için grafikler üretmesi şaşırtıcı değil. Ancak Ledan Rodriguez, demokrat bir parti olduğunu iddia eden Sol Parti için grafikler üretti…

Sol Parti

İsveç’in terörle mücadele konusundaki uluslararası taahhütlerine rağmen, Sol Parti’den bazı siyasetçiler takviye kuvvetlerini PKK’ya göstermeyi seçti.

Geçen yılki Almedal haftasında, Riksdag üyesi Daniel Riazat kendisinin ve Riksdag’daki meslektaşları Malcolm Jallow ve Lorena Varas’ın PKK bayrağıyla poz verdiği bir fotoğrafını paylaştı. Hepsi aynı zamanda Sol Parti’nin parti yönetim kurulu üyesidir.

Terörist milislerin duruşu büyük bir tepkiye neden oldu, ancak ilk başta parti lideri Nooshi Dadgostar olay hakkında yorum yapmayı reddetti. Sonunda Dadgostar, Aftonbladet’e belirsiz bir yanıt verdi: “Bu, hakkında üç kişiyle konuşabileceğiniz bir şey, benim yaptığım veya onayladığım bir şey değil.”

Sol Parti, PKK’yı terör listesinden çıkarmak istiyor

Şu anda PKK, ABD, Rusya, Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından terör örgütü olarak tanımlanıyor. İsveç’in verdiği uluslararası taahhütler nedeniyle bu, Kürt milislerin İsveç’te de terörist olarak etiketlendiği anlamına geliyor. Hakim uluslararası konsensüsün arkasındaki temeller, diğer şeylerin yanı sıra, makalenin başında açıklanan PKK’nın Avrupa’da sivillere yönelik terör eylemlerine ve suç faaliyetlerine dayanmaktadır.

Ama İsveç’te PKK’nın terör yaftasını kaldırmak isteyen bir parti var, Sol Parti. 2016 kongre kararına göre Sol Parti, PKK’ya katılımı suç olmaktan çıkarmak için çalışmalıdır.

Ancak Sol Parti’nin üst düzey temsilcilerinin PKK bayrağıyla poz vermesine rağmen Sol Parti yaptığı resmi açıklamada örgüte destek vermediklerini iddia etti: “Hayır. Kürtlerin insan hakları taleplerini destekliyoruz ama Sol Parti PKK’yı desteklemiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort